تعداد بازدید این مطلب : 356

دکتر تقی وحیدیان کامیار، استاد برجسته و پیشکسوت ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد درگذشت

انالله و انا الیه راجعون
از شمار دو چشم یک تن کم وز شمار خرد هزاران بیش
فرزانه مردی از دیار علم و ادب چشم بر جهان خاکی فروبست. استاد فرهیخته دکتتر تقی وحیدیان کامیار، استاد برجسته دانشگاه فردوسی مشهد عمر شریفش را صرف تعلیم و پرورش دانشجویان مشتاق کرد و آثار ارزشمندی را در حوزه زبان و ادبیات فارسی به یادگار گذاشت
مجمع حافظان قرآن کریم کاشمر، درگذشت این عالم فرزانه را به خانواده محترم آن مرحوم، استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، جامعه علمی و ادبی و بویژه کسانی که از گنجینه اخلاق و دانش ایشان بهره مند شدند، تسلیت عرض نموده، برای آن فقید سعید رحمت و مغفرت جاودان و برای بازماندگان صبر و شکیبایی از درگاه ایزد منّان مسئلت می‌نماید.

vahidian

دکتر تقی وحیدیان کامیار در ۴ بهمن ۱۳۱۳ در محله پاچنار مشهد چشم به جهان گشودند . دوره ابتدایی و متوسطه را در زادگاهشان مشهد به اتمام رساندند و در ابتدا ۳ سال هنرستان را در رشته صنعتی سپری کردند و به دلیل عدم امکان ادامه تحصیل در هنرستان تغییر رشته داده و دیپلم ادبیات خود را اخذ کردند. پس از مدتی اشتغال به کار معلمی در کنکور شرکت کرده و در دانشگاه فردوسی پذیرفته شدند.

پس از اتمام دوره کارشناسی مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه تهران دریافت کردند و سرانجام نیز مدرک دکترا را در رشته زبان شناسی اخذ نمودند . دکتر وحیدیان کامیار پس از استخدام در دانشگاه جندی شاپور اهواز با درجه استادیاری، با توجه به خدمتشان در فرهنگستان خیلی سریع به درجه دانشیاری و بعد از آن طی گذشت ۵ سال به درجه استادی نائل شدند . سرانجام پس از ۱۹ سال خدمت در دانشگاه جندی شاپور به دانشگاه مشهد منتقل شدند و سفری به انگلستان جهت فرصت مطالعاتی داشتند .

تحصیلات حرفه ای و رسمی: دکتر وحیدیان کامیار دوره ابتدایی را در مدرسه مهر مشهد به اتمام رساندند و سه سال در هنرستان صنعتی به تحصیل پرداختند اما از آنجا که ادامه تحصیل در هنرستان وجود نداشت تغییر رشته داده و وارد رشته ادبیات شدند . در دبیرستان شاهرضا شروع به تحصیل کردند . پس از اخذ مدرک دیپلم ادبیات و گذشت دو سال در کنکور ادبیات شرکت کرده و پذیرفته شدند و به مشهد منتقل شدند. از آن پس، هم درس می خواندند و هم به کار معلمی می پرداختند .
موضوع رساله کارشناسی دکتر وحیدیان کامیار در رابطه با بررسی هنر داستان نویسی از نوع فابل ( داستان جانوران و پرندگان ) بود . ایشان فوق لیسانس خود را از دانشگاه تهران در رشته زبان شناسی دریافت کردند . پس از دفاع از رساله فوق لیسانسشان با موضوع تکیه ( آکسنت ) در زبان فارسی، مدرک خود را دریافت کردند . رساله ایشان در دکترا نیز با موضوع نوای گفتار در فارسی در رشته زبان شناسی بود .

اساتید و مربیان : آقای سید احمد خراسانی تاثیر زیادی در زندگی دکتر وحیدیان کامیار داشته است . ایشان را فردی بسیار دقیق و همیشه در حال فکر کردن معرفی می کنند . آقای دکتر میلانیان از اساتید دکتر وحیدیان کامیار بودند و ایشان اینگونه از دکتر میلانیان یاد می کنند : « زمانی که در فرهنگستان زبان کار می کردم آقای دکتر میلانیان نیز در آنجا کار می کردند و هر بار که وارد اتاق می شدند به احترامشان از جا بلند می شدم . یک روز اعتراض کردند که ما همکار هستیم چرا هر دفعه بلند می شوی . گفتم دست خودم نیست ، نمی توانم اگر صد بار هم وارد اتاق شوید بی اختیار از جایم بلند خواهم شد . »

مشاغل و سمت های مورد تصدی: دکتر وحیدیان کامیار پس از دریافت دیپلم در رشته ادبیات به شغل معلمی مشغول شدند و در شهرستان شیروان به مدت یکسال و چند ماه به تدریس پرداختند . از سال دوم دانشگاه با روزنامه ها همکاری داشتند و مقالاتی را در روزنامه ها به چاپ رساندند . پس از اخذ مدرک لیسانس در دبیرستان ها و هنرستان های متعددی به تدریس پرداختند . ایشان با سازمان برنامه ریزی کتاب های درسی همکاری داشتند . پس از اتمام دوره دکترا در فرهنگستان زبان در زمینه کارهای دستوری مشغول به کار شدند و پس از یک سال ونیم به دانشگاه جندی شاپور اهواز به عنوان استادیار منتقل شدند .

توصیه های دکتر تقی وحیدیان کامیار:«متاسفانه ما فرهنگ ایستا داریم . همیشه فرض می کنیم درست آن است که از قدیم باشد . وقتی می خواهیم بگوییم چیزی درست است می گوییم از قدیم اینگونه گفتند . در حالیکه فرهنگ دایما در حال بهتر شدن است و هر کسی در هر کاری که هست دایما در صدد بهتر کردن آن است. این واقعا به قدری مهم است که عقب ماندن ما ناشی از این مسئله است و تا زمانیکه این فرهنگ ایستا باشد و مابه دنبال نو آوری نباشیم و دست به سوی غرب دراز کنیم نباید به پیشرفت امید داشته باشیم . ما باید از همان کلاس اول ابتدایی شاگردان را به نو آوری تشویق کنیم و برای نوآوری ارزش فوق العاده ای قایل شویم .
من همیشه شک می کردم و به دانشجویانم نیز توصیه می کنم همیشه شک کنید و به تردید برسید و تحقیق کنید . حتی تاکید می کنم به حرف خود من نیز شک کنید و بروید روی صحبت های من نیز تحقیق کنید . اینکه تصور کنید یک استاد یا معلم صحبتی می کند قطعا صحیح است ، پیشرفت نخواهید کرد . در فرهنگ غرب همیشه سعی می شود به سوی نوتر شدن و نوآوری حرکت کنند .
امیدوارم روزی فرهنگ ما هم پویا شود و اصولا فرهنگ اسلامی در آغاز فرهنگی پویا بود ، از زمانیکه فرهنگ ایستا شد و توقف کردیم، عقب ماندیم» .

یک دیدگاه

Website Design and Development CompanyWedding Dresses Guide