تعداد بازدید این مطلب : 444

منطق گفتگوی انبیا فرقش با گفتگوی الان اینست…

قسمت هفتم پیامهای قرآنی
منطق گتفگوی  انبیا فرقش با گفتگوی الان اینست…
وإلی عادٍ أخاهم هوداً قال یقوم اعبدواالله مالکم من إلهٍ غیره أفلا تتّقون. (اعراف ۶۵)

و به سوی قوم عاد برادرشان هود را فرستادیم (هود) گفت ای قوم من، خدا را عبادت کنید که برای شما هیچ الهی جزء او نیست پس آیا تقوا پیشه نمی کنید

پیام های آیه ۶۵ سوره ی اعراف:

۱- بسیارند آنهایی که صبر دارند، ولی بصیرت ندارند، چشم دارند ولی آنچه باید ببینند را نمی ببینند. ملاک شناخت انسان با بصیرت، همراهی او با ولی زمان است.

.
۲- تلاش برای هدایت افراد تا جایی لازم است که به هدایت او امید داشته باشیم.

.
۳- پیامبر باید برادری خود را در عمل اثبات کند. {عزیز علیه ما عنتم}

.
۴- منطق همه انبیا گفتگو است، امّا گفتگویی که به سمت دعوت به حق و ترساند از باطل است، و معامله نیست. اگر پیامبر بخواهد مشکلش را اطریق معامله حل کند، اصلا چرا اندیشه اش را مطرح کند که مخالف پیدا کند.

.
۵- منطق گفتگوی انبیا فرقش با گفتگوی آلان اینست که پیامبر سعی دارد حرف خودش ( یعنی وحی) را به کرسی بنشاند نه اینکه حرف باطل دیگران را قبول کند.

.
۶- اوّلین شعار تمام پیامبران دعوت به بندگی است، بر خلاف تصوّر بعضی از ما که گمان می کنیم، پیامبران نرم صحبت می کردند، اتّفاقا از همان ابتدا کوبنده صحبت می کردند. {اعبدوا:معنای ثانویه آن تهدیداست}

.
۷- هدف تمامی انبیا، خدایی است و نظر شخصی آنها نقشی در آن ندارد، غیر منصفانه و کافرانه است کسانیکه هدفشان اجرای احکام الهی است و ذرّه ای از آن کوتاه نمی آیند را دیکتاتور بنامیم. دیکتاتور در جهت منافع خود پیش می ود، نه در جهت و راستای خواست الهی.

.
۸- اوّل و اخر همه چیز خداست، هرچه در بین اوست در احاطه ی اوست.

.
۹- پیامبران در همان قدم اول مردم را از خشم خدا و عذاب می ترساندند، گویا هشدار و ترساندن پیامبر از اعمال منفی، بازدارنده ترین اعمال است.

پایان قسمت هفتم

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

Website Design and Development CompanyWedding Dresses Guide