تعداد بازدید این مطلب : 584

هشدار نسبت به گسترش استفاده از ماده مخدر پان (ناس) در بین دانش آموزان کاشمری

فرمانده انتظامی کاشمر با بیان اینکه برای برخورد با عرضه ماده مخدر پان (ناس) با خلأ قانونی مواجه هستیم نسبت به گسترش استفاده از این ماده در بین دانش آموزان کاشمر هشدار داد.

سرهنگ ابوالقاسم باقری فرمانده انتظامی کاشمر در گفتگو با کاشمربصیر با هشدار نسبت به گسترش استفاده از ماده مخدر ناس در بین دانش آموزان گفت: متأسفانه این ماده اعتیاد آور نیز مانند بسیاری مواد دیگر از حالت سنتی خود فاصله گرفته و به سمت و سوی صنعتی شدن می رود و هم اکنون به صورت ماده صنعتی «پان» عرضه می شود.

وی افزود: استفاده از ماده مخدر ناس یا پان گسترش یافته و لازم است علل شیوع و گرایش به این ماده به ویژه در بین دانش آموزان پسر سطح شهرستان کاشمر مورد بررسی و واکاوی کارشناسان و صاحب نظران واقع شود تا بتوان برای جلوگیری از آن برنامه ریزی کرد.

باقری ادامه داد: هر چند هم اکنون میزان استفاده از این ماده در سطح شهرستان کاشمر در مقایسه با برخی شهرستان های دیگر پایین است اما همین میزان نیز در شأن کاشمر نیست.

فرمانده انتظامی کاشمر تصریح کرد: ناس یا پان یک ماده مخدر سبز رنگ است که با تنباکوی کوبیده شده ساخته می شود و استعمال آن آسان و بدون دود می باشد ولی اعتیادآور است.

باقری افزود: در بحث مبارزه با ناس یا پان موضوع گروه همسالان بسیار مهم است چرا که دانش آموزان به ویژه در دوره متوسطه اول، از دوستان خود حرف شنوی بسیار بیشتری نسبت به معلمان و والدین دارند لذا در موضوع آموزش هنر «نه گفتن» باید سرمایه گذاری زیادی بکنیم تا اگر دانش آموزی، دوستان خود را به مصرف این ماده دعوت کرد، آن ها در برابر وی مقاومت کرده و دعوت او را نپذیرند.

وی عدم آگاهی جامعه را نسبت به خطرات این ماده مخدر یکی از دلایل گسترش مصرف آن عنوان کرد و ادامه داد: اطلاع رسانی عوارض استفاده از ناس و همچنین قلیان و فرهنگسازی برای مبارزه با آن در سطح جامعه بسیار مهم است.

فرمانده انتظامی کاشمر همچنین از خلأ قانونی برای جلوگیری از عرضه ناس خبر داد و گفت: هم اکنون بسیاری از سوپرمارکت ها در سطح شهر ماده ناس را در بسته بندی های مختلف با نام پان و حتی به عنوان خوشبو کننده دهان عرضه می کنند و از آنجا که قیمت آن بسیار پایین و در حد بسته ای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان است، تهیه آن برای دانش آموزان راحت است ضمن اینکه فعلاً در قانون، عرضه این ماده جرم محسوب نمی شود.

وی بر لزوم پیگیری جهت جبران این خلأ قانونی و جرم محسوب شدن عرضه ناس از طریق مراجع قانونی تأکید کرد.

منبع: http://kashmarbasir.ir

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

Website Design and Development CompanyWedding Dresses Guide