تعداد بازدید این مطلب : 301

دیدار امروز آقای لاریجانی با فدریکا موگرینی در تهران

لاریجانی: مشکلات معاملات بانکی باید سریعتر مرتفع شود

موگرینی:با آمریکا در این زمینه مذاکره داشته‌ایم

ل1

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه ۹۵/۱/۲۸) در دیدار با “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهارداشت: اکنون زمان آن است که ببینیم تأثیر توافق هسته ای در روابط اقتصادی چگونه بوده است؛ زیرا یکی از دغدغه‌های تجار و صنعتگران ایرانی نحوه انجام معاملات بانکی است که هنوز بخشی از مشکلات آن حل نشده است و این مسئله باید هرچه سریعتر مرتفع شود.

رئیس مجلس گفت: یکی از دغدغه‌های تجار و صنعتگران ایرانی نحوه انجام

معاملات بانکی است که هنوز بخشی از مشکلات آن حل نشده و این مسئله

باید هرچه سریعتر مرتفع شود.

وی تصریح کرد: انجام پروژه‌های بزرگ توسط بانک‌های کوچک، نمی تواند انجام پذیرد و نیازمند همکاری بانک‌های بزرگ است.

رئیس مجلس ادامه داد: هر چقدر در زمینه توافق هسته‌ای پیشرفت صورت می‌گیرد مسئله آفرینی برخی از کشورها در منطقه هم بیشتر می شود و به دنبال ایجاد مشکل در به سرانجام رسیدن برجام هستند.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد که سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیأت همراه به ایران به یک عملیات اقتصادی ملموس منتج شود.

وی همچنین متذکر شد: عملیاتی شدن توافق هسته ای منوط به پیشبرد فعالیت های اقتصادی است که ایران هم به سهم خود تلاش دارد که این همکاری به مرحله عمل برسد.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه انتخابات دور دوم مجلس طی دو هفته آینده به انجام می رسد، اظهار داشت: اولویت مجلس آینده بر روی فعالیت‌های اقتصادی خواهد بود و این مجلس در زمینه همکاری اقتصادی با اروپا نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

وی در خصوص مسائل منطقه ای، اظهارداشت: بحث امنیت پایدار در منطقه بسیار مهم است و ما به سهم خود تلاش می کنیم که به این مهم دست پیدا کنیم و امیدواریم که کشورهای منطقه هم به این نکته توجه داشته باشند که وجود گروه‌های تروریستی برای همه کشورها زیان بار خواهد بود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این دیدار، گفت: من در این سفر با ۷ کمیسیونر مهم به ایران سفر کرده‌ام و می توانم اذعان کنم که هیئتی به این بزرگی تاکنون به هیچ جای دنیا سفر نکرده است و این نشان دهنده علاقه ما به ایران و گسترش همکاری‌ها با این کشور است.

وی افزود: ما علاقمندیم که به جایگاه گذشته خود در روابط اقتصادی با ایران برگردیم و برای این کار تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم.

موگرینی تصریح کرد: پارلمان‌های دو طرف نقش مهمی در گسترش روابط اقتصادی دارند و ما از طریق پارلمان‌ها می‌توانیم به روابط خوبی دست پیدا کنیم و با تصویب قوانین سرمایه‌گذاری این امر را تسهیل کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: تلاش‌های زیادی توسط هردو طرف ایران و اتحادیه اروپا درجهت رسیدن به توافق هسته‌ای صورت گرفت و ما امیدواریم با توجه به اینکه ایران به تعهدات خود در این توافق عمل کرده است؛ شاهد به انجام رسیدن تعهدات طرف مقابل هم باشیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سرمایه سیاسی زیادی برای به نتیجه رسیدن توافق هزینه شده است و البته نتیجه آن سود برای هر دو طرف خواهد بود و باید طرفین به شدت برای حفظ برجام تلاش کنند.

موگرینی اظهارداشت: نباید به لفاظی های سیاسی برخی از کشورها اعتنا کرد و اجازه داد به اصل برجام لطمه بزند ما می خواهیم که به یک توافق پایدار برسیم که نتایج ملموس اقتصادی – سیاسی را در بر داشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به سفر هیئت های مختلف اروپایی به ایران ،خاطرنشان کرد: اروپا تلاش می‌کند تا مشکلات بانکی را برطرف کند و دغدغه تجار و کمپانی‌های ایرانی و اروپایی را در این زمینه از بین ببرد.

وی تصریح کرد که اگر بخواهیم اروپا شریک اقتصادی اول ایران باشد باید زیرساخت‌های بانکی را فراهم کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: با شرکای آمریکایی هم در زمینه رفع موانع بانکی مذاکره داشته ایم و فکر می کنم اراده سیاسی برای حل این مشکل در واشنگتن وجود دارد.

وی در خصوص مسائل منطقه‌ای هشدار داد و افزود: نگرش اتحادیه اروپا بر روی این مسئله است که باید اتحاد و آشتی ملی در کشورهای درگیر جنگ به وجود آید و مخالف هرگونه ایده تجزیه طلبی دراین کشورها هستیم و معتقدیم باید این کشورها به یک همزیستی مسالمت آمیز دست پیدا کنند.

موگرینی با تشکراز ایران به دلیل نقش مثبتی که در عراق داشت، خاطرنشان کرد: ما به دنبال سیستم‌های فراگیری هستیم که منافع همه در آن مدنظر قرار گیرد و این می تواند پایه‌ای قوی برای رسیدن به امنیت پایدار باشد و امیدوارم ایران بتواند همین نقش مثبت را در سوریه و یمن ایفا کند.

وی تأکید کرد: ما به دنبال پیشگیری از وقوع حوادث جدید در لبنان هستیم و درحوزه افغانستان هم آماده همکاری با ایران برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور می باشیم، زیرا ناامنی در افغانستان به نفع هیچ یک از طرفین نیست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان بر ضرورت نابودی تروریست تأکید کرده و خواستار همکاری کشورها برای دستیابی به این هدف مهم شد.

منبع: http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/01/28/1050476

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

Website Design and Development CompanyWedding Dresses Guide