تعداد بازدید این مطلب : 2,958

زندگینامه شاعر بزرگ کاشمر “ظهوری ترشیزی”

 460329642671397._SS,240_

نورالدین محمد ترشیزى، شاعر و نویسنده، متخلص به ظهورى. ملقب به ملک الشعراء شاعر مشهور اوایل قرن ۱۱ هجری ( تولد ۹۴۴ ، وفات ۱۰۲۵ ه.ق)

وى در قریه‏ ى جمند، از توابع ترشیز، به دنیا آمد. جوانیش به کسب ادب و دانش در خراسان گذشت، سپس به یزد رفت و در آنجا به شیوه‏ى شاعرى مشغول شد و با گروهى از اهل ادب معاشرت نمود در همان دیار با وحشى بافقى آنشایى و مصاحبت یافت.

پس از آن چندگاهى به شیراز عزیمت کرد و در آنجا با درویش حسین سالک شیرازى، شاعر و نقاش و مذهب معروف، دوستى و ملازمت یافت. سپس در سال ۹۸۰ ه.ق قصد هند کرد و وارد دکن شد و در بیجاپور به درگاه عادلشاهیان رسید و ملازمت عادل‏شاه ابراهیم ثانى را یافت و او را مدح گفت. آشنایى ظهورى با ملک قمى هم در همین ناحیه‏ ى دکن و ظاهره در بیجاپور حاصل شد و به مواصلت ظهورى با دختر ملک انجامید و از آن پس دو شاعر با یکدیگر به سر بردند و در ایجاد بعضى اثرها با هم همکارى داشتند.

 ظهورى پس از چندى آهنگ حجاز کرد و در بازگشت به هند، در احمدنگر پایتخت نظامشاهیان به خدمت عبدالحریم‏خان خانان رسید. وى در نظم و نثر دست داشت به طورى که در هند به شهرت رسید. از جمله آثارش: مجموعه منشآت به نام هاى: «دیباچه‏ ى نورس»، که مقدمه‏ اى است بر کتاب «نورس خیال» اثر ابراهیم عادل‏شاه؛ «گلزار ابراهیم»، در ستایش ابراهیم عادل‏شاه؛ «خوان خلیل»، که با مشارکت ملک قمى به نام ابراهیم عادل‏شاه تصنیف کرد؛ «پنج رقعه»؛ «دیوان» شعر؛ «ساقینامه».

دیوان ظهورى شامل مثنوى‏ ها، قصیده‏ ها و غزل هاى بسیار است و سه دیباچه ی وى به نثر فارسى بر مجموعه‏ هاى او (نورس، گلزار ابراهیم، خوان خلیل) به نام «سه نثر ظهورى» شهرت بسیار دارد و جزو کتب درسى هندوستان و پاکستان به شمار مى‏ رود، و بر آن شروحى نوشته‏ اند. شهرت ظهورى در هند بیشتر از ایران است.

یک نمونه از اشعار مشهور وی :

      تا کی جفا کشم ز تو ای بی‏ وفا، برو                       بگذاشتم به مُدّعیان، مُدعا، برو
آن‏ها که در قفای تو گفتیم، گفته‏ ایم                  تا وا نکرده ‏ایم لب از پیش ما برو
دشمن نکرد آنچه تو کردی به دوستی                 بیگانه‏ ام دگر، برو، ای آشنا برو
اُمّیدِ صلح نیست دگر، نیست نیست نیست        منشین، برو برو برو، ای بی‏ وفا برو
بر خود حرام کرده مشامم شمیم او                هستند بیخودانِ دگر، ای صبا برو
غیر از سفر علاج نداری، لجاج چند؟            مُردی زِرَشک غیر، « ظهوری » بیا برو

9789640367919

منبع: سایت اینترنتی تبیان http://www.tebyan-zn.ir/famous_man.html

RelatedPost

یک دیدگاه

Website Design and Development CompanyWedding Dresses Guide