تعداد بازدید این مطلب : 1,163

تضمین فوق العاده زیبای غزل حافظ از استاد محولاتی (حسامی)

شعر زیر یکی از شعرهای بسیار معروف شاعر فقید استاد محمد حسن قاضی محولاتی است که با تضمین مصراع‌هایی از غزل ابتدایی دیوان حافظ، در رثای شهدای کربلا سروده است:

236x492_1445489674587138

شه لب‌تشنگان می‌گفت زیر تیغ قاتل‌ها
«الا یا ایها الساقی ادر کأسا و ناولها»

به غیر از شاه مظلومان نبینی عاشقی صادق
«که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها»

سر شهزاده اکبر چون ز شمشیر ستم بشکافت
«ز تاب جعد مشکینش چه خون افتاد در دل‌ها»

بگو آماده شو زینب که بعد از ظهر عاشورا
«جرس فریاد می‌دارد که بربندید محمل‌ها»

نهان شد زیر خاکستر سر شاه شهید اما
«نهان کی ماند آن رازی کزو سازند محفل‌ها»

چو شب شد غرق وحشت در بیابان کودکان گفتند
«کجا دانند حال ما سبکبالان ساحل‌ها»…

 

.

زندگی نامه مختصری از استاد:

استاد محمدحسن قاضی‌محولاتی، که در شعرهایش «حسامی» تخلص می‌کرد، در تاریخ ١٣٠٧/٧/٧ هجری‌شمسی در محولات تربت‌حیدریه به دنیا آمد. وی که در خانواده‌ای روحانی متولد شده بود، تحصیلات مقدماتی را در مه ولات و تربت‌حیدریه تا گرفتن دیپلم ادبی دنبال کرد و پس از آن دو سال به تحصیل علوم دینی در حوزه علمیه پرداخت. وی پس از آن به مشهد آمد و ضمن استخدام در سازمان اوقاف، در روزنامه «خراسان» و مجله «معارف اسلامی» همکاری کرد. وی در سال١٣۴٢ به تهران رفت و علاوه بر داشتن سمت نمایندگی روزنامه خراسان در پایتخت، با روزنامه طنز «توفیق» همکاری خود را آغاز کرد و نوشته‌های طنز و انتقادی خود را با امضاهای «قلقلکچی» و «قلقل» تا هنگام تعطیلی این روزنامه در سال١٣۵٠ در آن منتشر کرد. حسامی‌محولاتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز فعالیت مطبوعاتی خود را با نشریه‌های «یاقوت» و «گل‌آقا» ادامه داد.
کتاب «رنگین‌کمان طنز» که در بر گیرنده اشعار طنز و نثرهای فکاهی مرحوم حسامی‌محولاتی است، چند سال پیش با مقدمه مرحوم استاد ابراهیم باستانی‌پاریزی توسط نشر خرم منتشر شد.
حسامی‌محولاتی علاوه بر اشعار طنزآمیز فراوان و مشهوری که سروده، سراینده غزل‌های عاشقانه بسیار زیبا و نیز چند شعر آیینی بسیار تاثیرگذار است.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

Website Design and Development CompanyWedding Dresses Guide