تعداد بازدید این مطلب : 1,038

کتاب “بشقاب های سفر پشت بام مان” (محسن عباسی ولدی)

معرفی کتاب: بشقاب های سفره پشت بام مانمتن-بشقاب_های_سفره_پشت_بام_مان-_خانواده_و_ماهواره-محسن_عباسی_ولدی-انتشارات_الزهرا

کمتر کسی است که ظهر پنج‌شنبه  هنگامی که کانال های تلویزیون را بالا و پایین می کند برنامه گلبرگ را ندیده باشد. برنامه ای که این بعد از بحث پپیرامون ازدواج  به موضوع ماهواره پرداخت و با استقبال چشمگیر  بینندگان مواجه شد. بیشتر همین بحث در رادیو معرف با استقبال روربرو شده بود.

کارشناس این برنامه یعنی آقای “محسن عباسی ولدی” با بحث های دو طرفه مخاطبان مزایا و معایب ماهواره و نقش آن بر زندگی را با دلایل عقلی  بررسی می کند که مجموعه این بررسی ها در کتابی با عنوان “بشقاب های سفره پشت بام مان” به چاپ رسیده است.

در مقدمه این کتاب می خوانیم:

ماهواره، مهمان ناخوانده‌ای است که چند صباحی سرزده وارد خانه‌های برخی از ما شده است. برخی نیز هوای دعوت کردن از آن را در سر دارند. خودش را خیرخواه ما معرفی می‌‌کند. او می‌گوید: «می‌خواهم شما را با دنیایی که زیر سقف آن نفس می‌کشید آشنا کنم». ماهواره مدعی است دنیای علم را در سینۀ خود جای داده و شما بی‌آن که از جای خود تکان بخورید، دانش آموختۀ دانشگاه او خواهید شد. ادعای صداقت دارد و می‌گوید: «هر چه می‌گویم راست است. باور کنید. من همۀ اخبار دنیا را بی‌ ‌آن که یک کلاغ چل کلاغ کنم به شما می‌رسانم. مطمئن باشید که کم‌فروشی هم نخواهم کرد».

او خیلی دلش به حال اوقات فراغت ما سوخته و شب و روزش را صرف پر کردن این اوقات کرده. این موجود خیرخواه به قدری فیلم و سریال آماده کرده که اگر روز‌هایمان هفته شود و هفته‌هامان ماه، باز هم برای دیدن آن، وقت کم می‌آوریم.

ماهواره خودش را دوست راه زندگی ما می‌داند؛ اما آیا می‌توان به چنین دوستی اعتماد کرد؟ چرا برخی از ما به راحتی در را به روی این مهمان ناخوانده باز کرده‌ایم؟ آیا اگر یک فرد غریبه قصد آمدن به خانۀ شما را داشته باشد و شما هم او را نشناسید و ناموس‌تان هم در خانه باشد، او را به خانه راه می‌دهید؟ اگر راه دادید، اجازه می‌دهید به هر کجای خانه که دلش خواست سرک بکشد؟ این مهمان ناخوانده؛ اما وارد خانۀ برخی از ما شده و هر کجا که خواسته سرک کشیده؛ حتی به دل و جان و ایمان و اخلاق و عقاید‌مان. آیا ما به همه، مثل این مهمان ناخوانده اعتماد می‌کنیم؟

کتابی که پیش روی شما است، مجموعۀ مباحثی است که در برنامۀ «پرسمان تربیتی خانواده» با موضوع ماهواره داشته‌ام. در تاریخ پنجم شهریور ماه ۱۳۹۱ پرسشی از سوی یکی از شنوندگان محترم طرح شد که زمینۀ طرح موضوع ماهواره و خانواده در هشت برنامۀ پرسمان شد. پرسش این بود: «همسرم ماهواره گرفته و به خانه آورده. حالا که من مخالفت می‌کنم، به صراحت می‌گوید یا من در خانۀ تو می‌مانم با ماهواره و یا اگر ماهواره از این خانه برود، من هم می‌روم».

ما برای پاسخ گفتن به این پرسش به سراغ ریشه‌های گرایش به ماهواره رفته و متناسب با هر ریشه، راه‌کاری برای مقابله با آن بیان نمودیم. در این میان، پرسش‌های متعددی هم از سوی شنوندگان مطرح می‌شد که به آن‌ها پاسخ دادیم.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

Website Design and Development CompanyWedding Dresses Guide