تعداد بازدید این مطلب : 428

کتاب “آشنایی با قرآن” جلد ۸ (شهید مطهری)

آشنایی با قرآن جلد هشتم در مورد تفسیر سوره‏های طلاق، تحریم، ملک و قلم می باشد8

قسمتی از کتاب :

۱ – تفسیر سوره طلاق

²بسم‏الله الرحمن الرحیم یا ایها النبی اذا طلقتم النساء فطلقوهن لعدتهن و احصوا العده و اتقوا الله ربکم لاتخرجوهن من بیوتهن و لایخرجن الا ان یاتین‏ بفاحشه مبینه و تلک حدود الله و من یتعد حدود الله فقد ظلم نفسه لاتدری‏ لعل الله یحدث بعد ذلک امرا . فاذا بلغن اجلهن فامسکوهن بمعروف او فارقوهن بمعروف و اشهدوا ذوی عدل منکم و اقیموا الشهاده لله ذلکم یوعظ به من کان یؤمن بالله والیوم الاخر و من یتق الله یجعل له مخرجا . و یرزقه‏ من حیث لایحتسب و من یتوکل علی الله فهو حسبه ان الله بالغ امره قد جعل‏ الله لکل شی‏ء قدرا »( ۱ ) .
این سوره مبارکه یکی از سه سوره‏ای است که با جمله ” یا ایها النبی ” قابل ادامه واقعی نیست . ما دو گونه ادامه داریم . یک وقت ازدواج‏ می‏خواهد به این صورت ادامه پیدا کند که این دو فرد یعنی زن و شوهر عملا و واقعا با یکدیگر زندگی خانوادگی داشته باشند . زندگی خانوادگی بالاخره یک‏ نوع زندگی اشتراکی است ، و شرکتی است آنهم شرکتی که سرمایه اصلی‏اش‏ عواطف طرفین است ، غیر از یک شرکت تجاری است که سرمایه اصلی‏اش مال‏ و پول و ثروت است . و یک وقت می‏گوییم فقط اسم زن و شوهر رویشان باشد ولو اینکه همیشه مانند دو دشمن بخواهند با یکدیگر زندگی کنند . این که‏ روح و حقیقت ازدواج نیست . و از همین جهت است که این تز کاتولیکها در همه کشورهای اروپایی شکست خورده و تنها جایی که باقی مانده بود خود رم‏ بود که گویا در آنجا هم بالاخره شکست خورد . چون قانون اجازه نمی‏داد ، آمار نشان می‏داد و روزنامه‏ها طبق آمارهایی که خود آنها داده بودند می‏نوشتند که چندین ده‏هزار ازدواجهایی وجود دارد که عملا متارکه است ، یعنی زن برای خودش می‏چرخد مرد برای خودش و چندین سال می‏گذرد و همدیگر را نمی‏بینند . با همه این احوال باز کلیسا اجازه نمی‏دهد که رابطه ازدواج‏ منفسخ بشود . واضح است که این یک امر غیرطبیعی و غیرعادی است .

طلاقهای هالیوودی

نقطه مقابل این ، طلاقهایی است که اسم اینها را باید ” طلاقهای‏ هالیوودی ” گذاشت ، یعنی کوچکترین بهانه‏ای کافی است برای اینکه طلاق‏ صورت بگیرد ، یعنی یک امر بسیار عادی ، مثل دوستی‏یی که دو نفر با یکدیگر پیدا می‏کنند برای اینکه با همدیگر همسفر باشند ، یکروز هم تصمیم می‏گیرند [ از هم جدا شوند . ] یکی از آندو که تصمیم گرفت و گفت دیگر من نمی‏خواهم با تو هم‏خرج باشم کار تمام است و چیز دیگری‏د  نمی‏خواهد ، شرط و قیدی ضرورت ندارد . در هر جا که این نظام برقرار شده‏ است عملا نظام خانوادگی وجود ندارد ، یعنی هر مردی در طول عمرش با دهها زن ازدواج کرده ، شش ماه با این ، یک سال با آن ، یک مدت بی‏زن و . .

دانلود جلد۸

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

Website Design and Development CompanyWedding Dresses Guide